Zwierzaki w Warszawie – jak wybrać mieszkanie pod naszego pupila?

Kiedy mieszkamy w małym mieszkaniu w bloku i brakuje nam towarzystwa, wybór pada zazwyczaj na zwierzątko. Przygarnięcie nowego domownika, psa, kota czy papugi, nie jest wcale bardzo trudne – wystarczy kierować się w wyborze cechami ras i wybrać taką, która będzie dobrze czuła się na małej przestrzeni. Zawsze warto wtedy zapytać hodowcę (lub wolontariuszy w schronisku), jakich warunków potrzebuje dane zwierzę – wtedy bez problemu będziemy mogli zdecydować się na adopcję. Nieco ciężej sytuacja wygląda… w drugą stronę. Jeśli posiadamy już zwierzaka, a sytuacja lub upodobania zmuszają nas do zmiany miejsca zamieszkania, w wyborze nowego lokum musimy kierować się również zwierzęciem, tak żeby ani ono, ani my (ani sąsiedzi), nie zamęczyło się w nowym miejscu.

Zgoda właściciela

Jeżeli szukamy mieszkania pod wynajem, żeby zabrać ze sobą zwierzę potrzebna będzie zgoda właściciela. Oczywiście chodzi tu o sytuacje, kiedy posiadamy kota lub psa, czyli zwierzęta z reguły dość ruchliwe i posiadające pazury. Takiego problemu nie ma, jeżeli chcemy kupić mieszkanie – wtedy sami udzielamy sobie takiej zgody.

Czy potrzebna jest zgoda sąsiadów?

Chociaż może być to mało komfortowe dla nas, jeżeli posiadamy psa, warto przejść się po nowych sąsiadach i zasygnalizować im, że zwierzak wprowadza się obok. Dzięki temu będą mieli na uwadze, że psiak może szczekać i czasami głośniej się zachowywać. My z kolei możemy się dzięki temu dowiedzieć, czy tuż obok nie mieszkają starsi ludzie lub rodzina z małym dzieckiem, którym głośne szczekanie mogłoby przeszkadzać.

Kto wie? Może również okazać się, że obok również mieszka osoba z psem. To da okazję do wychodzenia wspólnie na spacery, albo nawet do małych sąsiedzkich przysług, jeśli akurat nie damy rady wyprowadzić naszego pupila na spacer.

Jeśli posiadamy inne zwierzę, informowanie właścicieli nie jest konieczne.

Lokalizacja mieszkania w przypadku posiadania psa

Warto rozejrzeć się za mieszkaniem, w którego okolicy znajduje się jakiś park lub miejsce rekreacyjne, dużo przyjemniej będzie wyjść na spacer tam niż krążyć cały czas po ulicy. Park będzie również dużo większą atrakcją dla zwierzaka. Pamiętajmy również o… piętrze. Jeśli mieszkanie jest na wysokim piętrze, a w bloku nie ma windy zafundujemy sobie dziennie kilkukrotne wspinaczki po schodach – w końcu pies sam się nie wyprowadzi.

Łatwe w przystosowaniu mieszkanie

Każde mieszkanie, nawet nowe, będzie wymagało przystosowania do umieszczenia w nim zwierzęcia, jednak jedne będą w tym łatwiejsze, inne mniej. W przypadku posiadania psa lub kota warto zwrócić uwagę na podłogi – panele będą szybko się niszczyć pod psimi i kocimi pazurkami, więc najlepsze będą płytki lub dywany (w takiej sytuacji kotom warto załatwić też drapak, żeby nie ostrzyły sobie pazurków na dywanie właśnie). Przy posiadaniu kota pomocna może być również oddzielna łazienka i toaleta, gdzie możemy postawić kuwetę.

Jeżeli natomiast posiadamy jakiegoś gada, na przykład węża lub pająka – dobrze jest rozejrzeć się za mieszkaniem, które posiada jakiś mały, ciemny pokój lub komórkę, gdzie będzie można ustawić terrarium.