Twoja pierwsza wizyta u ginekologa

Wiele kobiet czuje pewną nerwowość przed pierwszą wizytą u ginekologa. Oznacza ona, że Twoje ciało przeszło przemianę, a Ty dołączyłaś do grona kobiet. Nie ma powodu bać się, trzeba zaufać najważniejszemu specjaliście dla każdej kobiety. Do tego lekarza będziesz chodziła aż do 70. roku życia, dlatego warto przyzwyczaić się do takich badań.

Kiedy odwiedzić ginekologa?

Między 13 a 15 rokiem życia warto jest odwiedzić ginekologa. Zanim wybierzesz się do lekarza, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć. Podczas pierwszej wizyty najpierw lekarz rozmawia z pacjentką, później ją bada. Są różne rodzaje badań, a lekarz decyduje wiek, historia chorób, historia pożycia seksualnego. Lekarz zbada wagę i stan zdrowia, obejrzy Twoje piersi.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z ginekologiem?

  • Na pewno należy wybrać lekarza przy którym będziesz czuła się dobrze;
  • Po drugie trzeba poprosić o spotkanie wtedy, gdy nie będziesz miała okresu;
  • Po trzecie przed wizytą u lekarza pomyśl jakie pytania chcesz zadać lekarzowi – nie ma głupich pytań, zatem pytaj o wszystko.

Pierwsza wizyta u ginekologa może wywołać obawy, ale dobrze gdy ufasz lekarzowi i nie obawiasz się zadać pytań. Dobry ginekolog cierpliwie i spokojnie odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wątpliwości i na pewno umówi się z Tobą na kolejną wizytę. Pozostanie także w kontakcie telefonicznym z Tobą – w razie, gdyby pojawiły się jakieś obawy czy niejasności.