Przydatne narzędzie do obliczania wysokości pensji netto

Dla każdego bezrobotnego, który aktywnie poszukuje pracy każda rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle ważnym momentem – szansą na zdobycie zatrudnienia, której nie można zmarnować, bo nie od dziś wiadomo, że o pracę mimo teoretycznie dobrej sytuacji na rynku nie jest wcale tak łatwo. Tym bardziej jeśli rozmowa kwalifikacyjna kończy się naszym sukcesem, czyli podpisaniem umowy o pracę, normalną reakcją jest radość i poczucie satysfakcji, oraz nowe nadzieje związane ze zmianą sytuacji zawodowej. Jednak obowiązki, które musimy realizować z tytułu wykonywanej pracy nie są jedynymi jakie na nas ciążą w momencie podjęcia zatrudnienia.

Obowiązkiem każdego pracownika jest również uiszczanie stosownych opłat takich jak składki na ubezpieczenie społeczne, składki emerytalne oraz zaliczki na podatek dochodowy… Wszystkie te koszta uwzględnione są w naszej pensji, określanej mianem kwoty brutto. Po potrąceniu należnych składek „do ręki” na koniec każdego miesiąca otrzymujemy kwotę netto czyli sumę pomniejszoną o wyżej wymienione opłaty.

Jak się rozeznać w tym wszystkim? Bardzo pomocny będzie tu bez wątpienia kalkulator wynagrodzeń – narzędzie, które bardzo szybko można znaleźć w Internecie. Co za jego pomocą można obliczyć? Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje kalkulator pomoże nam zamienić wartość brutto na netto – czyli kwotę realną, którą dostaniemy do ręki każdego miesiąca z tytułu wykonywanej pracy. Co więcej, kalkulator wynagrodzeń w oparciu o podaną wysokość brutto pensji obliczy automatycznie wysokość należnych składek (ZUS, emerytura) czy zaliczek (podatek) – wszystko możliwe do obliczenia również w skali roku.

Zaletą tego typu kalkulatora jest jego przejrzystość i prostota obsługi. Całość otrzymanych wyników będzie bardzo czytelna i łatwa do zinterpretowania. Najlepiej przekonać się o tym samemu wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło kalkulator wynagrodzeń i po trafieniu na odpowiednią stronę „przetestować” wspomniane narzędzie…