Ogrzewacze przenośne

Przydadzą się w domku na działce, w zimnym garażu lub wtedy, gdy centralne ogrzewanie nie zapewnia nam zadawalającej temperatury. Wkładamy wtyczkę do gniada i od razu jest nam cieplej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

MOC GRZEWCZA

Do standardowo ocieplanych pomieszczeń o wysokości 2,5-2,8 m2 zaleca się dobierać ogrzewacze tak, by ich maksymalna moc odpowiadała 100 watom na metr kwadratowy ogrzewanej prze nie powierzchni.

SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA

Jeśli chcesz, aby urządzenie błyskawicznie zwiększało temperaturę w pomieszczeniu, wybierz model wyposażony w wydajny wentylator. Dzięki niemu gorące powietrze będzie szybko się rozprzestrzeniać w całym wnętrzu. To istotne szczególnie wtedy, kiedy ogrzewanie nie może być używane jedynie okresowo. Jeśli natomiast ma ono działać dłuższy czas, egzamin zda grzejnik olejowy, który ma zdolność utrzymywania ciepła.

ZASIĘG

Najmniejszy mają promienniki. Ogrzewają tylko przedmioty znajdujące się w polu widzenia ich lamp. Dlatego należy wybrać je do pomieszczeń, w których nie zależy nam na równomiernym rozkładzie temperatury. W sytuacji przeciwnej lepszym rozwiązaniem sa konwektory lub grzejniki olejowe.

GŁOŚNOŚĆ

Kupując urządzenie z nadmuchem powietrza, zwróć uwagę na to, jak głośno pracuje. Szukaj ogrzewacza z jak najcichszym wentylatorem. jeśli chcesz, by urządzenie było zupełnie niesłyszalne, zdecyduj się na konwektor z naturalnym obiegiem bądź promiennik.

REGULACJA

Wszystkie ogrzewacza mają dwu-trzy stopniową regulację mocy. Większość wyposażona jest też w termostat automatycznie sterujący włączaniem i wyłączaniem grzałek. Dzięki temu temperatura we wnętrzu utrzymuje się na stałym zadanym poziomie.

Grzejniki olejowe

Zamontowana w nich elektryczna grzałka rozgrzewa wypełniający ją olej. Z niego, przez ścianki grzejnika, ciepło trafia do otoczenia. Dzieje się tak dzięki naturalnej konwekcji i promieniowaniu. Grzejniki olejowe najlepiej ze wszystkich ogrzewaczy przenośnych akumulują ciepło. Olej rozgrzewa się stosunkowo długo, ale za to po odłączeniu od zasilania urządzenie może ogrzewać pomieszczenie jeszcze przez kilkadziesiąt minut.

Konwektory

Ogrzewają pomieszczenie powietrzem przepływającym wokół ich elementów grzejnych. Przepływ ten jest wymuszony przez wbudowany wentylator lub wynika z naturalnego unoszenia się powietrza. Wentylator przyspiesza ten ruch, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu podnosi się szybciej, ale jego działanie jest przyczyną wyraźnie słyszalnego szumu. Wbudowany termostat umożliwia utrzymywanie we wnętrzu ustalonej temperatury, a timer zaprogramowanie czasu pracy.

Termowentylatory

Są przeznaczone do okresowego dogrzewania pomieszczeń, w których działająca instalacja grzewcza jest mało wydajna lub takich, które nie wymagają stałego ogrzewania, jak na przykład garaż czy warsztat. Wentylator nadmuchujący ogrzewane powietrze powoduje jego intensywny ruch i pracuje zwykle zbyt głośno – długotrwałe korzystanie z takiego urządzenia nie jest więc komfortowe. Jego niezaprzeczalną zaletą jest natomiast szybkie zwiększanie temperatury otoczenia.

Promienniki

W przeciwieństwie do termowentylatorów promienniki działają bezszelestnie i nie powodują ruchu powietrza w pomieszczeniu. Ogrzewają punktowo – emitują fale promieniowania podczerwonego zwiększające temperaturę wszystkich przedmiotów, do których docierają, ale powietrze w ich otoczeniu długo pozostaje chłodne. Elementy grzejne – lampy kwarcowe albo halogenowe osiągają bardzo wysoką temperaturę niemal natychmiast po uruchomieniu.