Odlewy aluminium

Odlewy aluminium są prostym, tanim i wszechstronnym sposobem formowania aluminium. W ten sposób można formować takie przedmioty napędy silników samochodowych i nasadki na szczycie pomnika Waszyngtona. Większość dużych odlewów, zwłaszcza produktów z aluminium, wykonuje się zazwyczaj w formach piaskowych.

Kilka faktów o odlewach z aluminium

 • Formy odlewnicze muszą być tak zaprojektowane, aby można w nich było zrealizować każdy etap procesu.
 • Odlew części z wnękami.
  Odlewy tego rodzaju są zwykle produkowane w formach piaskowych. Tuleje są umieszczane w pudełku, a po zakończeniu odlewania wzór jest usuwany.
 • Lekkie i wytrzymałe odlewy aluminiowe
  Właściwości odlewów aluminiowych są cenione za lekkość oraz wytrzymałość.
  Pierwsze komercyjne produkty były odlewami aluminiowymi, takimi jak części dekoracyjnych naczyń. Produkty tego rodzaju uznano za niepowtarzalne oraz wyjątkowe.
 • Odlew jest najszerzej stosowaną metodą formowania aluminium jaki produktów. Postęp techniczny został wykonany, a zasada jest taka sama: roztopione aluminium wlewa się do form w celu utworzenia kopii pożądanego wzoru. Najważniejszymi metodami są odlewy, stałe formy odlewnicze i odlewy piaskowe.
 • Precyzyjnie ukształtowane elementy aluminiowe wymagające minimum obróbki i wykończeniowe mogą być produkowane tą metodą odlewania.
 • Stałe formy odlewnicze polegają na tworzeniu form oraz rdzeni ze stali lub innego metalu.
 • Roztopione aluminium przeważnie wlewa się do formy, chociaż czasami stosowana jest próżnia.

Najbardziej wszechstronnym sposobem wytwarzania produktów aluminiowych są odlewy piaskowe. Proces zaczyna się od stworzenia wzoru, który jest repliką gotowego odlewu. Praktycznie dowolny wzór może być użyty do uzyskania drobnego piasku mieszaniny w celu utworzenia formy, do której wlewa się aluminium. Taka metoda stosowana jest dla niewielkich ilości odlewów oraz skomplikowanych wzorów.

Przemysł motoryzacyjny jest największym rynkiem zbytu dla odlewu aluminiowego. Wyroby wylewane stanowią ponad połowę aluminium stosowanego w samochodach. Obudowy aluminiowe i tłoki były powszechnie stosowane w samochodach osobowych i ciężarowych od początku 1900. Części małych urządzeń, narzędzi ręcznych, kosiarek i innych maszyn produkowane są z tysięcy różnych unikalnych kształtów odlewu aluminiowego.

 

Ciekawostka: pierwszym produktem będącym odlewem aluminium był… garnek.

Dziękujemy firmie NITRID za pomoc w napisaniu tego artykułu.