Najskuteczniejszy podatek na świecie.

Bardzo znane przysłowie mówi wprost – są dwie pewne rzeczy na tym świecie śmierć i podatki. My zajmiemy się tą drugą rzeczą czyli podatkami. Teza przedstawiona w tym przysłowiu jest dosyć śmiała – czy oby na pewno podatki są w życiu pewne Oczywiście że nie. Najnowsze dane Komisji Europejskiej pokazują że sama luka w podatku od towarów i usług czyli podatku VAT wynosi w Polsce około trzech procent produktu krajowego brutto a więc grubo ponad pięćdziesiąt miliardów złotych. Na jednego obywatela daje to więc w skali roku znacznie ponad tysiąc złotych. Nie będziemy tu przywoływać skali nadużyć w innych podatkach a więc w podatku dochodowym oraz w akcyzie jednak śmiało obaliliśmy tezę że podatki jednak nie są pewne a ich ściągalność nigdy nie będzie wynosiła stu procent.

Oczywiście mowa tutaj o obecnym systemie podatkowym który nie dość że nie jest szczelny to jeszcze sam pobór podatków kosztuje państwo polskie ogromne pieniądze w skali roku. Jeśli dołączymy do tego sposób w jaki są wydatkowane te pieniądze na jakie bzdurne i niepotrzebne rzeczy to dojdziemy do wniosku że skala marnotrawstwa publicznych pieniędzy jest wręcz zatrważająca. Jednak skupmy się na ściągalności podatków. Czy istnieje podatek tańszy lub zdecydowanie tańszy w poborze niż ten z którym mamy do czynienia obecnie Jak najbardziej tak chociaż tylko w teorii ponieważ tego typu podatek w historii gospodarki rynkowej nie był wprowadzany ani razu. Mówimy tutaj o tak zwanym podatku inflacyjnym. Sama koncepcja podatku inflacyjnego polega na tym że państwo zamiast pobierać kilkanaście czy też kilkadziesiąt rodzajów podatków marnując przy tym ogromną ilość pieniędzy po prostu drukuje raz w roku określoną kwotę pieniędzy dzięki której będzie mogło posiadać środki na wszelkie niezbędne wydatki budżetowe a koszt poboru takiego podatku to tak na prawdę koszt papieru oraz atramentu do drukarki. Nie trzeba utrzymywać bardzo kosztownego aparatu poboru podatkowego firmy nie muszą w takim systemie prowadzić żadnej nawet najmniejszej księgowości kontrole podatkowe w takim systemie nie istnieją renty i emerytury są wypłacane w takim systemie zawsze na czas ponieważ to tylko od skarbu państwa zależy kiedy włączy drukarki w celu wydrukowania określonej ilości pieniędzy.

Wprowadzenie takiego systemu wymagało by jednak ogromnej dyscypliny jeśli chodzi o ilość wydrukowanych pieniędzy ponieważ cudowne pomysły polityków na kupowanie głosów wyborców mogło by doprowadzić do niekontrolowanego wybuch inflacji a w konsekwencji do hiperinflacji – jak bardzo negatywne może mieć to skutki dla całej gospodarki to już chyba nie trzeba tłumaczyć. Wprowadzając taki system podatkowy musielibyśmy mieć bardzo mądrych polityków i bezwzględnie trzymać się z góry nakreślonego planu co do ilości gotówki w obiegu.