Lizbona – idealne miejsce na wakacje

Jednym z popularniejszych rejonów turystycznych wycieczek na kontynencie europejskim jest bez wątpienia Półwysep Iberyjski. Dzielą go wspólnie dwa państwa, Hiszpania, oraz Portugalia – będąca co ciekawe najbardziej wysuniętym na zachód krajem Europy. Pod względem popularności wśród turystów Hiszpania góruje nad swoim mniejszym sąsiadem, nie znaczy to jednak, że w Portugalii nie ma nic ciekawego do oglądania – wręcz przeciwnie. Z uwagi na swoje położenie, m.in. bezpośredni dostęp do Oceanu Atlantyckiego oraz możliwość zwiedzenia przy okazji Archipelagu Azorskiego czy Madery Portugalia jest bardzo chętnie wybierana na cel wakacyjnych podróży. Jego specyfika polega również na tym, że także lokalne miasta mają bardzo wiele do zaoferowania pod kątem turystyki.

Doskonałym tego przykładem jest chociażby największe z nich, będące zarazem stolicą kraju – Lizbona, zlokalizowana w zachodniej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, na prawym brzegu rzeki Tag. Już samo położenie geograficzne nadaje miastu wiele uroku, widok rzeki Tag wpadającej do oceanu robi ogromne wrażenie. Z kolei obecny na terenie Lizbony Park Monsanto, zajmujący obszar przeszło 10 kilometrów kwadratowych i będący zarazem największym miejskim parkiem w Europie sprawia, iż czujemy się tu niezwykle swobodnie, otoczeni zewsząd wspaniałymi krajobrazami, o zróżnicowanym charakterze.

Architektura miasta również stanowi mocny punkt w jego ofercie turystycznej. Po stronie zabytków godnych uwagi należy wymienić przede wszystkim XVI-wieczny Klasztor Hieronimitów w Belem, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawostką jest fakt, iż w 2007 roku podczas odbywającego się w Lizbonie szczytu Unii Europejskiej na terenie klasztoru parafowano oficjalnie Traktat Reformujący Unię Europejską, nazywany powszechnie od tego momentu Traktatem Lizbońskim. Z pozostałych atrakcji turystycznych Lizbony warto wymienić jeszcze znajdującą się niedaleko klasztoru wieżę militarną Torre de Belem, która również może się poszczycić obecnością na liście UNESCO. Wśród licznych zabytków stolicy Portugalii obowiązkowym punktem wizyty każdego turysty powinny być także zbudowany w XII wieku Zamek Św. Jerzego, oraz Katedra Se (Najświętszej Maryi Panny).

Ponadto wędrując lizbońskimi uliczkami warto również zwrócić uwagę na Pomnik Odkrywców, czy też Kościół Św. Antoniego. Odnosząc się do walorów turystycznych miasta, nie sposób również pominąć ogromnej roli jaką pełni Lizbona w portugalskim futbolu stanowiąc jedno z głównych centrów sportowych całego kraju. Swoją siedzibę w Lizbonie mają takie kluby piłkarskie jak Benfica i Sporting zaś ich bezpośrednie mecze uchodzą do rangi najważniejszych wydarzeń w mieście wobec których żaden mieszkaniec bez względu na płeć nie pozostaje obojętny. Warto dodać, iż w 2004 roku na lizbońskim Stadionie Światła odbył się finałowy mecz organizowanych w tym kraju Mistrzostw Europy w piłce nożnej, w którym reprezentacja gospodarzy uległa niespodziewanie Grekom 0:1 musząc się zadowolić „jedynie” wicemistrzostwem Starego Kontynentu.

Lizbona jako docelowe miejsce turystycznej podróży stanowi bez wątpienia bardzo atrakcyjną propozycję dla osób szukających regionów o zróżnicowanych walorach. Stolica Portugalii stwarza możliwości zarówno do aktywnego, typowo wakacyjnego wypoczynku, jak i ambitniejszej formy spędzania wolnego czasu zwiedzając okoliczne zabytki. Warto dodać, iż do Lizbony można się dostać bezpośrednim połączeniem lotniczym z Polski (Warszawa) co jest dodatkową zaletą przemawiającą na korzyść tego właśnie miasta.