Kupujemy buty narciarskie

Jeśli podczas wizyty w sklepie obuwniczym narzekamy czasem na to, że nie wiemy na jakie buty się zdecydować, to wybór butów narciarskich wydaje się często jeszcze bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Zwłaszcza dla początkujących narciarzy.Od tego, jakie wybierzemy buty zależy nie tylko komfort podczas zjeżdżania, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo – kask i ochraniacze narciarskie to jeszcze nie wszystko.

Dlatego też buty muszą idealnie pasować do wiązań narciarskich, które wywierają bezpośredni nacisk na narty (a nie każdy but odpowiada każdemu rodzajowi wiązania i odwrotnie).Wybierając się po buty, nie zapomnijmy założyć skarpet narciarskich (albo chociaż grubych skarpet, które zabierzemy ze sobą na narty). Podstawowym błędem, popełnianym podczas zakupu butów narciarskich jest wybieranie za dużych modeli lub traktowanie tych szczególnych butów tak jak zwykłe obuwie („przecież mój rozmiar to 42!”). Niektóre marki robią nieco szersze, a inne węższe buty narciarskie, dlatego nie ma sensu upierać się przy butach od jednego producenta.Buty na narty muszą dobrze opinać naszą stopę, ale jej nie cisnąć. Dokładnie zmierzmy rozmiar stopy, posługując się specjalną miarką (najlepiej producenta butów), dostępną w sklepie z narciarskim sprzętem. Podczas mierzenia butów pozapinajmy wszystkie klamry, stańmy, jakbyśmy mieli zamiar szusować i ugnijmy nogi w kolanach.Kiedy stoimy prosto, nasze palce powinny lekko dotykać przedniego czubka buta. Gdy natomiast zginamy kolana, zwróćmy uwagę, czy stopa przesunęła się do tyłu, a pięta dotyka tylnej części buta.

Buty muszą też odpowiednio okalać stopę także w jej górnej części.Pod względem budowy butów narciarskich na przestrzeni lat dokonał się znaczący postęp – łatwiej się je zakłada, są lżejsze (dzięki wykorzystanym do ich produkcji tworzywom) i nie są one już tak sztywne jak kiedyś (a zatem z powodzeniem możemy poruszać się w nich nie tylko na stoku). Stosuje się też bardziej miękkie materiały (np. skórę) tam, gdzie jaszcze niedawno używano twardego plastiku.Lżejszych stopów metali używa się również do produkcji klamer. Wreszcie pomyślano i o paniach, których łydki oraz stopy są przecież zbudowane nieco inaczej. W sklepach znajdziemy więc buty narciarskie dla kobiet – niższe, węższe i lżejsze niż te męskie. Ponieważ damskie stopy są gorzej ukrwione, to buty dla nich muszą być też właściwie ocieplone.Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, które buty wybrać, to zasięgnijmy opinii ekspertów (w żadnym wypadku nie kierujmy się wyłącznie ładnym wyglądem). Pamiętajmy: określenie „wygodne buty„ powinno się odnosić nie tylko do obuwia, w którym na co dzień przemierzamy ulice.