Jura dla ciekawych: z wizytą w Przybynowie

W niewielkim Przybynowie, miejscowości leżącej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nuda nam nie grozi. To ciekawe miejsce ma się czym pochwalić, a wycieczki do Przybynowa każdemu z nas dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Jakimi niespodziankami może nas tu zaskoczyć Jura? Miłośników sztuki sakralnej z pewnością oczaruje tutejszy kościół św. Mikołaja, choć dla turystów planujących rodzinne wycieczki po Jurze ważniejszym punktem będzie tutejszy Miniskansen Wsi Jurajskiej.

To ciekawe miejsce, na terenie którego czekają na zwiedzających nie lada atrakcje. Główną atrakcją tego niewielkiego skansenu jest drewniana chata, którą starannie odrestaurowano i wykorzystano do celów edukacyjnych i wystawienniczych. Dziś można tu zobaczyć wiele dawnych sprzętów oraz zabytkowych mebli. Wszystkie te eksponaty w ciekawy sposób opowiadają nam o życiu mieszkańców dawnej wsi jurajskiej. W trakcie zwiedzania tego niewielkiego skansenu warto też zwiedzić zabytkową kuźnię z przełomu XIX I XX wieku, która może się pochwalić oryginalnym sprzętem o sporej wartości historycznej.

Cała zagroda przyciąga też bogatą kolekcją dawnych narzędzi, dzięki którym mieszkańcy jurajskich wsi mogli dawniej efektywnie pracować. Ta wyjątkowa ekspozycja ma wielką wartość, a zapoznanie się z skansenem dla każdego z nas stać się może wspaniałą przygodą. Tutejsze atrakcje sprawiają, że w czasie swej wycieczki w rejonie Żarek będziemy mogli uzyskać wiele cennych informacji na temat Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jej historii.