Hirudoterapia – dla kogo?

Hirudoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia, która była już popularna w starożytności. Mimo, że leczenie pijawkami jest naprawdę skuteczne, to wciąż wiele osób, związanych z medycyną, nie może się do nich przekonać.

Współcześnie medycyna wciąż poszukuje nowych metod leczenia, ale są i tacy, którzy inspiracji szukają w starych doświadczeniach. Dlatego też coraz częściej lekarze czy fizjoterapeuci sięgają do medycyny niekonwencjonalnej, która znana była już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Indiach. Hirudoterapia jest właśnie takim przykładem. Znana od dawna, ale obecnie odkrywana na nowo. Naukowcy wciąż badają jej właściwości oraz związki, które wchodzą w skład jej wydzieliny. Wiadomo, że jest ich ponad 150, z czego ok. 60 określa się jako lecznicze. Najważniejsza jest hirudyna, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ale w gruczołach ślinowych pijawki są także substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, a nawet antynowotworowe.

Dla kogo polecane jest leczenie pijawkami?

Najczęściej hirudoterapia jest metodą wspomagającą leczenie, a nie leczącą objawy. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie leki, stosowane objawowo, to i tak wiele. Przy jakich schorzeniach możemy zastosować taki zabieg? Przede wszystkim pijawki wspomagają leczenie żylaków, nadciśnienia, owrzodzeń, chorób reumatycznych, zapalenia stawów, krwiaków, bezpłodności, łuszczycy, alergii, zapalenia zatok, rozedmy płucnej i wielu innych chorób. Ta długa lista to zaledwie ułamek objawów chorobowych i schorzeń, w których stosowanie pijawek miało korzystny wpływ leczniczy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Po pierwsze, powinniśmy wybrać się do osoby, która ukończyła specjalistyczny kurs hirudoterapii: http://pijawki.abros.pl/kursy-hirudoterapii/. Upewnijmy się także, że pijawki, którymi będziemy leczeni, pochodzą z laboratorium hodowlanego. W przeciwnym razie możemy zarazić się jakimiś chorobami pasożytniczymi. Pamiętajmy także, że przed zabiegiem nie możemy się perfumować, palić papierosów i używać innych kosmetyków. Dobę przed zabiegiem powinniśmy użyć mydła bezzapachowego.
I co najważniejsze – nie powinniśmy bać się zabiegu. Ukąszenie pijawki jest bezbolesne, ponieważ jej wydzielina zawiera substancje znieczulające.