Gra Final Fantasy

Kiedy rozmawiamy o historii gier komputerowych nie możemy zapomnieć o grach 8- i 16-bitowych. Zachwycając się dzisiaj rozbudowaną fabułą i grafiką współczesnych gier nie możemy zapomnieć, że nie byłoby ich, gdyby nie te 8- i 16-bitowe. Jedną z cieszących się przed laty bardzo dużą popularnością jest gra Final Fantasy. Warto ją bliżej poznać.

Final Fanstasy to gra należąca do kategorii RPG. Wiele osób uważa ją za grę amerykańską. Okazuje się jednak, że jej autorami są Japończycy. Gra liczy sobie już 30 lat, jej premiera miała miejsce w 1987 roku. W pierwotnej wersji była grą na Nintendo Entertaiment System. Opracowanych zostało wiele jej wersji. Wśród miłośników gier komputerowych każda kolejna miała ogromną rzeszę fanów. W kolejnych częściach pojawiają się motywy, które zostały zaczerpnięte z części pierwszej.

Gra narodziła się w nietypowy sposób. Producent, od którego gra pochodzi miał trudności finansowe. Gra na pomysł, której wpadł jeden z pracowników miała być formą pożegnania z graczami. Zamysłem było, aby grała odnosiła się do bardzo popularnej w Japonii gry Dragon Quest. Jak pokazała przyszłość, producent nie pożegnał się z graczami. Gra tak szybko zdobyła popularność wśród japońskich graczy, że producent uporał się z problemami finansowymi, co więcej znów stał się jednym z liderów na rynku gier. Takiego sukcesu nikt w firmie się nie spodziewał.

Sukces, który gra odniosła w Japonii sprawił, że została ona przetłumaczona na język angielski. Z chwilą przetłumaczenia gry trafiła ona na rynek w Stanach Zjednoczonych. W USA została wydana na konsolę NES w roku 1990. Jakie były jej dalsze losy? Po bardzo dużym sukcesie gra została zapomniana, ale nie całkowicie. W roku 2000 powróciła na rynek w zmienionej postaci. Z miejsca zdobyła wielu nowych fanów.

Wchodząc w świat Final Fantasy gracz ma do swojej dyspozycji drużyną, na którą składa się cztery postacie. Nadaje każdej z nich imię i wybiera jedną z sześciu dostępnych dla niej klas. Klasa, która wykona przydzielone jej zadanie zyskuje miano klasy prestiżowej. Bohaterami gry są:
biały mag;
czerwony mag;
czarny mag;
wojownik;
mnich;
złodziej.
Każda z postaci, która wykona zadanie zamienia się w inną. Przykładowo wojownik zamienia się w bardzo silnego, świetnie radzącego sobie z bronią i bardzo biegłego w walce wręcz rycerza.

Świat w grze Final Fantasy tworzą trzy kontynenty. Dla podstawowych sił świata oparcie tworzą cztery kryształy: Ziemia, Woda, Ogień, Wiatr. Swą moc utraciły one tysiące lat wstecz. Wiatr przestał wiać, ogień się nie pali, a ziemia gnije. Gracz ma za zadanie przywrócić moc kryształów i uratować wyimaginowany świat.

Wśród gier RPG Final Fantasy jest uważana za jedną z bardziej interesujących. Nic więc dziwnego, że odniosła bardzo duży sukces. Osoby, które chciałyby poznać także inne gry 8- i 16-bitowe mogą to zrobić wchodząc na stronę www.abandoned.pl. Dla jednych będzie to miły powrót do przeszłości, dla innych okazja do poznania starszych, ale nie mniej ciekawych od współczesnych, gier.