Czy warto poświęcać życie dla kariery

Większość z nas, marzy by w swoim życiu mieć szanowany zawód, zarabiać jak najwięcej i zrobić oszałamiającą karierę. Marzą o tym zarówno sportowcy, bankowcy, prawnicy itp. Niestety nie każdy pomimo wielkich poświęceń ma szanse na osiągnięcie sukcesu w karierze zawodowej. Przez to wiele osób często czuje się niespełnionych, zawiedzionych, a wiele nawet przez to popada w stany depresyjne. Ale czy warto poświęcić wszystko, by walczyć o najwyższe zaszczyty?

            Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest łatwa. Przede wszystkim dużo zleży tu od naszych ambicji i celów jakie sobie stawiamy. Jeżeli jesteśmy ludźmi ambitnymi, z całą pewnością będziemy chcieli wspinać się po kolejnych szczeblach kariery. I nie będzie przeszkadzało nam w tym to, że robimy to kosztem naszego życia rodzinnego, czy też kosztem naszego zdrowia. Albowiem, jeżeli chcemy awansować w pracy, jeżeli chcemy osiągać lepsze wyniki sportowe, jeżeli chcemy by o naszych odkryciach dowiedział się cały świat, to musimy temu poświęcić wiele czasu i energii. Więc tego czasu zabraknie nam na nasze życie rodzinne, a ponadto, nawet gdy go już znajdziemy, nie będziemy mieli energii na wspólny spacer z naszą rodziną, na różnego rodzaju gry itp. Na pewno w widoczny sposób odbije się to też i na naszym zdrowiu. Stres z jakim będziemy mieli do czynienia, często niedojadanie lub jadanie na szybko, odbiją piętno na naszym organizmie. Po jakimś czasie odczujemy to na pewno i raczej nie będziemy z tego zadowoleni. Ale z drugiej strony, jeżeli osiągniemy sukces, to po pierwsze zabezpieczy nas pod względem finansowym, a po drugie, nasze ego bardzo się zwiększy. Będzie to bowiem oznaczało, że osiągnęliśmy sukces, a nasze wysiłki nie poszły na marne.

            Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto poświęcić swoje życie dla kariery. Na pewno tez nie można powiedzieć, że kariery nie powinniśmy robić. Należy jednak wszystko dokładnie wyważyć, aby po przejściu na zasłużoną emeryturę, mieć odłożoną jakąś sumę pieniędzy, ale równocześnie by zadowolona z nas była nasza cała rodzina.