Co zawiera typowy kurs e-learningowy?

Na platformach e-learningowych znajduje się wiele modułów i narzędzi, które dobiera sam autor kursu czy szkolenia, jakiego dostęp na platformę taką dotyczy. Na pewno ważne będzie przedstawienie wartości merytorycznej kursu.

Czynić to można na wiele sposobów, jednak najlepszy jest ten, który w krótkim czasie pozwoli na przyswojenie jak największej ilości kursantom. Najlepiej więc całość oprawić w dobrą szatę graficzną, ułatwiającą zapamiętywanie i koncentrację. Nie może to być więc czarno-biała prezentacja zapisana w pliku .pdf, bo taką potrafi zrobić każdy, ale kilka stonowanych kolorów, które nie będą rozpraszać plus ewentualnie jakaś spokojna, cicha linia melodyczna, choć jest niekonieczna. Całość merytoryczną można z kolei dodać do pliku, dzięki któremu możliwe będzie wydrukowanie zawartości kursu, choć coraz więcej autorów decyduje się na pełne zabezpieczenia przed wyciekiem na zewnątrz.Skoro mamy już omówioną zawartość merytoryczną, to warto wspomnieć teraz o jej różnorodności ukazywania, co można czynić poprzez prezentacje, działania interaktywne czy filmy, aby to nie był sam suchy tekst.

Dodatkowo dobrze jest, gdy kursanci mogą się między sobą porozumiewać, tworząc pewien rodzaj specjalistycznego mini portalu społecznościowego, na którym rozwiewają swoje wątpliwości dotyczące kursy i danych w nim zawartych. Można również dołożyć do tego aplikację czatową.Trzecią ważną częścią kursu e-learningowego jest sprawdzanie wiedzy zdobytej na kursie. Ma to być jednak nie tylko raportowanie do działu HR czy kierownictwa, ale sam kursant musi również na bieżąco kontrolować stan wiedzy i poprawiać to, co poprawy wymaga.