Co musisz wiedzieć przygotowując się do ślubu

Każda kobieta marzy o idealnym ślubie, ślubie jak z bajki, gdzie ona jest księżniczką, a on księciem. Jednakże gusta dotyczące tego, jak ma wyglądać ten wyjątkowy dzień są różne. Jedni z nas chcą skromnej uroczystości, w gronie najbliższych przyjaciół(rodziny), Inni natomiast marzą o pięknym, bajkowym, ale i wystawnym weselu z dużą ilością gości. W obecnych czasach, jednak wiele par decyduje się na skromny ślub. Przyczyn może być wiele: przede wszystkim względy ekonomiczne, moda, czy też własne upodobania lub religia.

Duża ilość Polaków woli zaoszczędzić pieniądze na własne lokum niż wyprawić wesele, gdzie istnieje  duże ryzyko, iż pieniądze po prostu się nie zwrócą. Jednak, gdy chodzi o jedyny taki dzień w całym życiu to czy powinniśmy martwić się o finanse? Otóż nie! Ale zacznijmy od początku. Przygotowując się do ślubu, przyszła para młoda powinna przede wszystkim przygotować tzw. harmonogram w formie kalendarza, by żaden szczegół nie został pominięty. Jednak najważniejsze to ustalenie daty ślubu, gdyż względem tego terminu będzie można uzgodnić pozostałe elementy. Oczywiście ważne jest też to jaki ślub chcemy wziąć, tzn. czy będzie to ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. Istotnym elementem jest również budżet. Od ustalenie budżetu rozpoczyna się szukanie odpowiedniej sali weselnej, kamerzysty, fotografa, florysty, orkiestry czy też DJ, księdza itp. Dużą pomocą w takim przypadku może być współpraca narzeczonych z tzw. organizatorami weselnymi, którzy zawodowo zajmują się przygotowaniami do tego dnia. Gdy jednak wolimy zaoszczędzić, to sami zajmujemy się ustaleniem listy gości, wysyłaniem zaproszeń, ustaleniem celu podróży poślubnej, przygotowaniem listy prezentów. Ważne jest także uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich, które w zależności od parafii mogą trwać od dwóch tygodni do kilku miesięcy. Trzeba również załatwić wszelkie formalności w urzędzie stanu cywilnego, wybrać świadków. Na pięć miesięcy przed ślubem kobiety wybierają suknie, a mężczyźni garnitury.

Dobranie dodatków, takich jak: buty, welon, biżuteria czy też spinki do mankietów nie jest łatwe i często wiele par może mieć z tym problem. Dlatego warto poszukać w Internecie odpowiednich stron, gdzie znajdują się modne nowości. Jednym z takich portali jest strona modnewesele.com, gdzie znajduje się całe mnóstwo porad dla przyszłej pary młodej. Kolejnymi etapami jest wybór obrączek, transport, wystrój sali, kościoła, a także dokonanie ostatnich poprawek zarówno w sukni jak i garniturze, ustalić menu, zamówić tort i alkohol, a także napoje. Na miesiąc przed weselem należy jeszcze umówić fryzjera i kosmetyczkę, urządzić wieczór kawalerski/ panieński, zamówić wiązankę, przygotować wszystkie dokumenty i na koniec… czekać na najbardziej magiczny dzień w życiu.

Idealne zaproszenia ślubne powinny rzecz jasna współgrać z charakterem i stylem całej uroczystości. Jeżeli wybraliśmy jakiś motyw lub kolor przewodni, musi on koniecznie pojawić się na zaproszeniach. Ponadto, zawarte w treści informacje muszą być czytelne i łatwe do zrozumienia, należy w sposób przemyślany dobrać czcionkę i nie przesadzać z ilością tekstu czy ornamentów, które mogą utrudnić zrozumienie przekazu, zwłaszcza osobom starszym.

Ważnym kryterium jest też wielkość i kształt zaproszeń. Możliwości jest, jak łatwo się domyślić bez liku, ale w tym wypadku, poza walorami estetycznymi, trzeba się też kierować zdrowym rozsądkiem, zwłaszcza, jeżeli zamierzamy wysyłać pocztą większą liczbę zaproszeń. W takiej sytuacji nietypowy format może znacząco podnieść koszty całego przedsięwzięcia.