Co gryzie Reprezentację Polski w piłce nożnej kobiet?

Chociaż może wydawać się to mało prawdopodobne, zwłaszcza panom, Polska ma reprezentację kobiet w piłce nożnej, a występujące w niej zawodniczki wcale nie ustępują umiejętnościami piłkarzom, którzy grają w polskiej Ekstraklasie. Niestety Polki, ze względu na słabo rozwiniętą ligę piłkarską w Polsce, nie mają szans na wejście na najwyższy światowy poziom i bezskutecznie próbują zakwalifikować się do kolejnych wielkich turniejów. Póki co, reprezentacja, która powstała w 1981 roku nie zagrała jeszcze na ani jednym międzynarodowym turnieju.

 

Ostatnie mecze reprezentacji

Chociaż statystycznie Polki nie wypadają dobrze, w ostatnich meczach – tych rozegranych w 2017 roku – nie zanotowały jeszcze żadnej porażki. Nowy rok rozpoczęły od wysokiej wygranej 5:0 z reprezentacją Kosowa. Następnie zremisowały z Rumunkami, ale kolejne trzy spotkania to już same zwycięstwa przeciwko Turcji, Finlandii i Białorusi. Ostatnią porażkę nasze reprezentantki zanotowały niemal rok temu w meczu przeciwko Danii. Porażka była jednak niezwykle bolesna – Dunki wygrały wówczas 6:0.

 

Reprezentantki Polski

W składzie reprezentacji znajdziemy głównie zawodniczki, które na co dzień występują w polskiej Ekstralidze – to przede wszystkim piłkarski Mistrza Polski – Medyka Konin, które stanowią o trzonie reprezentacji. Najlepsze Polki występują jednak w ligach zagranicznych. Kapitanem reprezentacji jest bramkarka Katarzyna Kiedrzynek, która stoi między bramkami kobiecego zespołu Paris Saint-Germain. Pozostałe zawodniczki, głównie napastniczki, występują w lidze niemieckiej – mowa tu przede wszystkim o Ewie Pajor (od 2015 roku gra dla VfL Wolfsburg), Agnieszce Winczo (BV Cloppenburg) i Jolancie Siwińskiej (Turbine Poczdam).

 

Dogonić Europę

Największą bolączką piłki nożnej kobiet w Polsce jest brak rozwoju, którego nie zapewnie Polski Związek Piłki Nożnej. Łączy nas piłka, zarówno kobiety jak i mężczyzn, jednak wciąż panie są w tym wszystkim poszkodowane, a mimo że w turniejach kobiecych bierze udział kilka tysięcy piłkarek, o kobiecej piłce nożnej się nie rozmawia. Czy typowy fan piłki nożnej, zasiadając przed telewizorem na finał Ligi Mistrzów zdaje sobie sprawę, że tylko dzień później taki sam finał odbywa się w Lidze Mistrzów Kobiet, a bramki PSG w finale broni Polka? Z pewnością nie.

Nie ma wątpliwości, że bez wsparcia Polskiego Związku Piłki Nożnej Polki nie mają co myśleć o tym, żeby zawojować Europę. Chodzi nie tylko o ligę (na którą nikt nie ma pomysłu, i która stoi na tak słabym poziomie, że gra w europejskich pucharach jest niestety jedynie mrzonką i pobożnym życzeniem), ale również reprezentację, która mimo dobrych wyników, nie ma możliwości na grę na odpowiednim dla siebie poziomie.

Fanów kobiecej piłki nożnej w Polsce wcale nie jest mało. Systematycznie mecze Reprezentacji Polski śledzi ponad sto tysięcy kibiców. A jeżeli Polki grałyby jeszcze lepiej, a wiedza na ich temat byłaby większa? Polska, kobieca reprezentacja w piłce nożnej miałaby szansę stać się równie popularną, co jej męski odpowiednik.

 

Piłka nożna kobiet w serwisie ŁączyNasPasja