Hirudoterapia – dla kogo?

Hirudoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia, która była już popularna w starożytności. Mimo, że leczenie pijawkami jest naprawdę skuteczne, to wciąż wiele osób, związanych z medycyną, nie może się do nich przekonać.

Współcześnie medycyna wciąż poszukuje nowych metod leczenia, ale są i tacy, którzy inspiracji szukają w starych doświadczeniach. Dlatego też coraz częściej lekarze czy fizjoterapeuci sięgają do medycyny niekonwencjonalnej, która znana była już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Indiach. Hirudoterapia jest właśnie takim przykładem. Znana od dawna, ale obecnie odkrywana na nowo. Naukowcy wciąż badają jej właściwości oraz związki, które wchodzą w skład jej wydzieliny. Wiadomo, że jest ich ponad 150, z czego ok. 60 określa się jako lecznicze. Najważniejsza jest hirudyna, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ale w gruczołach ślinowych pijawki są także substancje przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, a nawet antynowotworowe.

Dla kogo polecane jest leczenie pijawkami?

Najczęściej hirudoterapia jest metodą wspomagającą leczenie, a nie leczącą objawy. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie leki, stosowane objawowo, to i tak wiele. Przy jakich schorzeniach możemy zastosować taki zabieg? Przede wszystkim pijawki wspomagają leczenie żylaków, nadciśnienia, owrzodzeń, chorób reumatycznych, zapalenia stawów, krwiaków, bezpłodności, łuszczycy, alergii, zapalenia zatok, rozedmy płucnej i wielu innych chorób. Ta długa lista to zaledwie ułamek objawów chorobowych i schorzeń, w których stosowanie pijawek miało korzystny wpływ leczniczy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Po pierwsze, powinniśmy wybrać się do osoby, która ukończyła specjalistyczny kurs hirudoterapii: http://pijawki.abros.pl/kursy-hirudoterapii/. Upewnijmy się także, że pijawki, którymi będziemy leczeni, pochodzą z laboratorium hodowlanego. W przeciwnym razie możemy zarazić się jakimiś chorobami pasożytniczymi. Pamiętajmy także, że przed zabiegiem nie możemy się perfumować, palić papierosów i używać innych kosmetyków. Dobę przed zabiegiem powinniśmy użyć mydła bezzapachowego.
I co najważniejsze – nie powinniśmy bać się zabiegu. Ukąszenie pijawki jest bezbolesne, ponieważ jej wydzielina zawiera substancje znieczulające.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *